Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi

Türk Patent Enstitüsü tarafından verilen Coğrafi İşaret Sertifikası’na sahip ürünlere öncelik tanınarak geleneksel ve özgün yerel tarım ve gıda ürünleri ile yerel el sanatlarının değerlendirilmesi ve/veya işlenmesi için verilen destek programıdır.

El Sanatlarına örnek olarak; Ahşap işi, metal işi, cam eşya, seramik üretimi, toprak çanak çömlek, çinicilik, dokumacılık, hasır işi, sepet dokuma, müzik aletleri yapımı, keçe yapımı, kilimcilik, halıcılık, semer yapımı, kağıt sanatları (hattatlık, ebru sanatı, kaligrafi, vb.), dekoratif taş işi, sedef döşeme, taş işleme, saraçlık, folklorik bebek ve giysi yapımı, yorgancılık, tarak yapımı, alçı işleri/tandır yapımı, süpürge yapımı, dikişçilik, giysi dekorasyonu, nakış işleme, örgü verilebilir.

Ürünlere örnek olarak; çeçil peyniri, kaşar peyniri, gravyer peyniri, bafra pidesi, susurluk ayranı, kağızman uzun elması, kurutulmuş kaz eti, bal, sarıyağ, pestil, cevizli sucuk, pekmez (üzüm-dut), kete verilebilir.

Program kapsamında hazırlanacak olan bir proje bütçe toplamı en az 10 Bin en çok 250 Bin Avro olmalıdır. Ancak proje büyüklüğü üst sınırdan fazla ise aşan kısmın tamamı başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır. TKDK destek oranı % 50’dir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir