İhracat Firmaları İçin İstihdam Destekleri

İstihdam yardımı nedir?
“Sektörel Dış Ticaret Şirketi” (SDŞ) unvanına sahip olan firmalarda nitelikli yönetici ve personelin istihdam edilmesini sağlamak için verilen destektir. Ekonomi Bakanlığı’na bağlı İhracat Genel Müdürlüğü tarafından yürütülür.

Destekten faydalanmak için kimler başvuruda bulunabilir?
Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ) başvuru yapabilir.

Destek sağlanacak uygun faaliyet konuları nelerdir?

Toplam bir yöneticinin ve 2 elemanın brüt maaşları üzerinden maaş ödemeleri yapılmasıyla ilgili verilen destektir. İş deneyimi 3 yıldan az olan elemanların İstihdam edilecek elemanların, yurt içi ya da yurt dışında işletme, ekonomi, iktisat, idari bilimler, iş idaresi, uluslararası ticaret, hukuk, dış ticaret vb. konular ile mühendislik veya yabancı dil alanında yüksek öğrenimli olmaları gerekmektedir. 3 yıldan fazla iş deneyime sahip olanlar için bölüm şartı aranmaz.

Destek miktarı, oranı ve süresi nedir?

PERSONEL AZAMİ DESTEK MİKTARI (YILLIK)

Yönetici 18.000 $
1 Eleman 9.000 $

Maaş destek oranı brüt ücretin % 75’ini geçemez.

Destek süresi 1 yıldır. Buna göre 1 yöneticiye program kapsamında yıllık maaşının 18 Bin Amerikan doları karşılığı Türk Lirası destek kapsamında Bakanlıkça karşılanır.

Konuyla ilgili tartışmaları buraya tıklayarak forumumuzdan da takip edebilirsiniz.

İhracat firmaları için istihdam desteklerinden yararlanmak ve profesyonel danışmanlık desteği almak için info@tesvikler.net adresine yazarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

© Teşvikler.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir