Tarım Kredi Kooperatifi Faizsiz Kredi (2017)

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerince tarım alanlarında kullandırılmak üzere düşük faizli yatırım ve işletme kredisi uygulaması ile ilgili karar 31/12/2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlandı. Bu uygulama ile gerçek ve tüzel kişi üreticilere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının görev alanı içerisinde bulunan  tarımsal amaçlı kooperatiflere Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından 01/01/2017 ile 31/12/2017 tarihleri arasında yazının devamında belirteceğimiz indirim oranları ve üst limitleri ile kredi kullandırılacaktır. Bu kapsamda kredi kullanmak isteyenler için hangi tarımsal alanlara kredi verildiği ve yapılacak faiz indirimi hakkında bilgi vermek gerekirse;

Verilecek olan kredi konuları

# Hayvansal üretim konuları,

# Bitkisel üretim konuları,

# Muhtelif konular,

# Tarımsal amaçlı kooperatiflerin üretim konuları

olmak üzere 4 başlık altında ayrılmaktadır.

Bu başlıkların alt dallarında hangi üretim alanlarına ne tür faiz indirim yapıldığı ve verilecek kredi üst limitinin ne kadar olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgi vermek gerekirse:

Hayvancılık Üretim konuları altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi;

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği adı altında verilecek olan kredinin üst limiti 12 milyon 500 bin liradır. Bu krediden 750 bin liraya kadar kredi kullanmak isteyenler yatırım dönemi için % 100 faiz indirimi, işletme dönemi için ise % 50 faiz indiriminden faydalanabilirler. Bu uygulamadan damızlık etçi ve kombine sığır yetiştiricileri de aynı şekilde yararlanabilirler.

Damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan besiciliği, kanatlı sektörü damızlık yetiştiriciliği, su ürünleri yetiştiriciliği için bu imkanlar ile Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından verilecek olan kredilerin yatırım dönemi için kullanımında %100 faiz indirimi yapılacaktır. Aynı şartlarla verilecek olan kredi işletme dönemleri için faiz indirimleri aşağıdaki tablodan incelenebilir.

Bitkisel üretim konuları altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi 

Kontrollü örtü altı tarımı için verilecek kredi üst limiti 10 milyon liradır. Bu krediyi kullanmak isteyenlere 750 bin liraya kadar alacakları kredide yatırım dönemi için %75, işletme dönemi için ise %50 faiz indirimi uygulanacaktır. Bu şartlarla çok yıllık yem bitkisi üretimi yapanlar ile yurt içi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi yapanlara yatırım dönemi kredisi için %100 faiz indirimi uygulanacaktır. Ayrıca yaygın bitkisel üretim, süs bitkisi üretimi yurt içi sertifikalı fidan kullanımı için yatırım dönemi ve işletme dönemi kredilerinde de faiz indirimi yapılacaktır.

Muhtelif konular altında verilecek kredi miktarı ve faiz indirimi

Modern basınçlı sulama alanında 1 milyon 500 bin liraya kadar üst limiti bulunan kredi imkanı ile yatırım döneminde alacağınız kredi için yatırım dönemi faiz indirimi %100 olacak şekilde kullanılacaktır. Ayrıca bu kredi ile organik tarım uygulamaları, tarımsal mekanizasyon, arazi alımı ve soğuk hava deposu yatırımları için alacağınız kredi yatırım dönemi için farklı faiz indirimleri uygulamaktadır.

Tarımsal amaçlı kooperatiflerin üretim konuları altında verilecek kredi

Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği ve küçükbaş hayvan besiciliği adı altında alınacak krediler için yatırım dönemi faiz indirimi %100 olarak açıklanmıştır. Damızlık süt sığırı yetiştiriciliği kredi üst limiti 7 milyon 500 bin liradır. Küçükbaş hayvan besiciliği kredisinin üst limiti ise 5 milyon liradır. Büyükbaş hayvan besiciliği, kontrollü örtü altı tarımı, tarımsal ürün işleme, paketleme ve depolama tesisi yatırım dönemi kredisi için %75 faiz indirimi uygulanacaktır.

Ziraat bankası ve tarım kredi kooperatifleri tarafından verilecek olan yatırım ve işletme dönemi kredilerinde yapılacak faiz indirimi oranları yukarıda belirtilmiştir. Ziraat Bankası 2017 Tarım Kredi Kooperatif Faizsiz Kredi başvuruları 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında yapılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir