Eşini Yanında Çalıştırana Teşvik Ödemesi

Eşini kendi iş yerinde çalıştıran kocalara 364 TL’den 2 bin 732 TL’ye kadar teşvik uygulanıyor. Söz konusu teşviklerden yararlanma süresi 24 ile 54 ay arasında değişiyor.

Eşini kendi iş yerinde çalıştıran kocalara ciddi teşvikler uygulanıyor. Asgariden ücret alan bir işçi için (1.777.50 X 20.5/100=) 364 lira, tavandan ücret alan bir işçi için ise (13.331,25 X 20.5/100=) 2 bin 732 lira. Kocasına ait iş yerinde çalışan kadınlar da eğer ki işe alındıkları tarihten önceki son 6 ay içinde çalışmamışlarsa ve iş yerinde çalışanlara ilave olarak işe alınmışlarsa koca, bu teşvikten yararlanıyor.

USULE UYGUN YAZILMASI ŞART

Sabah’ın haberine göre kadının, kocasına ait iş yerinde sigortalı sayılabilmesi için fiilen çalışması, ücret alması ve ödenen ücretlerin iş yeri defter kayıt ve belgelerine usule uygun olarak yazılması şartı aranıyor. Verilen teşviğin sigorta priminin işveren payının tamamı kadar olduğu ifade edildi.

54 AYA KADAR UZUYOR

İşsizlik Sigortası Yasası’nın geçici 10’uncu maddesine göre; işe alındığı tarihten önceki altı ay veya daha fazla süreyle işsiz olan kadınlarla, 18-29 yaş arasındaki erkekleri işe alan işverenlere bir prim teşviği veriliyor. Bu teşviğin süresi 24 ile 48 ay arasında değişiyor. Yeni işe alınan işçinin İşkur’a kayıtlı işsiz olması halinde teşvik süresine 6 ay daha ekleniyor ve süre 54 aya çıkıyor. Verilen teşvik ise sigorta primi işveren payının tamamı kadar.

Kaynak: SGK Rehberi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir