Tarımsal kredi borçlarına faizsiz 1 yıl erteleme müjdesi

Terör nedeniyle bazı illerde tarımsal kredi borçlarını ödeyemeyen mağdur üreticilere Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek müjdeyi verdi. Borçlar faizsiz bir yıl ertelenecek.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, terör olayları nedeniyle mağdur olan Diyarbakır, Hakkari, Şırnak ve Mardin’deki üreticilere müjdeyi verdi. Bu üreticilerin tarımsal kredi borçları faizsiz olarak bir yıl erteleniyor. Esnaf, sanatkar ve üreticilerin terör kaynaklı yaralarını sarmak için pek çok koldan çalışma yürüttüklerini belirten Şimşek, gelen talepleri değerlendirdiklerini ve gereken tedbirleri aldıklarını ifade etti.

Bölge ziyareti sırasında geçtiğimiz hafta üreticileri dinlediğini, mağduriyetlerinin giderilmesi için ise borçların ertelenmesini talep ettiklerini belirten Şimşek, konuyu değerlendirerek karar aldıklarını ifade etti. Tarımsal kredi borcunun ertelenmesine dair kararname taslağını Başbakanlığa gönderdiklerini kaydeden Şimşek, söz konusu düzenlemenin Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve Hakkari’de 2016 yılındaki terör olayları nedeniyle ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ya da seraları zarar gören üreticileri kapsayacak şekilde olduğunu belirtti. Başbakan Yardımcısı Şimşek, böylece Ziraat Bankası ve TKK’ya tarımsal kredi borcu olan mağdurların borçlarını bir yıl faizsiz olarak erteleyerek bölgede üreticinin rahat nefes alacağını dile getirdi.

Şimşek, düzenlemenin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklediğini belirterek, borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde bulunan veya tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılan üreticilerin, kararın yayımı tarihinden itibaren 2 ay içerisinde Ziraat Bankası veya TKK’ya yazılı müracaat edebileceklerini bildirdi.

Güncel devlet destek ve hibelerinden haberdar olmak için;

Devlet Teşvikleri Facebook Hesabımızı takip ediniz.

Devlet Teşvikleri Twitter Hesabımızı takip ediniz.

© Teşvikler.net

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir