Kosgeb’den Faizsiz Krediyle İlgili Bankalara Üçüncü Uyarı!

KOSGEB’den faizsiz kredi alan esnafın başı bankalarla dertte. KOSGEB Başkanı 3. kez resmi yazıyla bankaları uyardıklarını açıkladı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan KOBİ’lerin bankalarda işlemlerinin zorlaştırıldığı, kredi başvurularının büyük bir bölümünün reddedildiğini belirterek, “Kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için bankalara üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduk. Lüften bankalarımız KOBİ’lere zorluk çıkarmasın.” dedi.

Biçer, KOSGEB’in 50 bin lira üst limitli “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bankalara, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğini almaya hak kazanan 460 bini aşkın KOBİ’nin, kredi işlemlerinin kolaylaştırılması için üçüncü kez resmi yazıyla çağrıda bulunduklarını bildiren Biçer, bu süreçte anlaşmalı bankaların KOBİ’lere kolaylık sağlamaları gerektiğine işaret etti.

Biçer, banka ve işletmeler arasında yaşanan aksaklığın kendilerine de iletildiğini kaydederek, “Bankaların kredi kayıt bürosunda kredi tarihçelerinin olmaması, puanlarının düşük olması, kredi başvuru sayısının fazla olması, önceki kredilerinde gecikmelerin tesbiti, kanuni takiplerinin, icra kayıtlarının kapatılmış bile olsa protestolu senet veya çek kayıtlarının mevcudiyeti, borçlanma oranlarının yüksekliği, mali verilerinin yetersizliği ve son dönem mali verilerinin önceki dönemlere göre düşmüş olması gibi gerekçelerle KOBİ’lerin iş ve işlemlerini zorlaştırdığı, hatta kredi başvurularının büyük bir bölümünü reddettiği bilgilerini almaktayız.” diye konuştu.

“Bankalar da elini taşın altına koysun”

Ülkede yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, devletin KOBİ’lerin yanında olduğunu hissettirmek ve ekonomiye biraz olsun canlılık sağlayabilmek adına büyük bir özveriyle çalışırken, bankaların bu tutumlarının kendilerini üzdüğünü dile getiren Biçer, “Biz KOSGEB olarak elimizden geleni, üstümüze düşeni yapıyoruz. Bankaların da bu süreçte ellerini taşın altına koyarak, KOBİ’lerimize yardımcı olmaları konusunda bir kez daha çağrıda bulunuyoruz. Lüften bankalarımız KOBİ’lere zorluk çıkarmasın.” ifadesini kullandı.

Biçer, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği paketinin başarısının, program sürecine dahil olan herkesin gayretiyle mümkün olacağını vurguladı. Bankaların kredi tahsis politikaları ve uygulamalarının da bu başarıyı önemli ölçüde etkileyeceğine dikkati çeken Biçer, “KOSGEB olarak, bankaların kredi politikalarında işletmelerin lehinde yeni düzenlemeler yaparak, Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteğinden yararlanma hakkını kazanan tüm işletmelere kredi kullandırmalarını arzuluyoruz. Bankalarımızın da bu çağrıya duyarsız kalmayacağını düşünüyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Devlet Teşvikleri Facebook Hesabımızı takip ediniz (TIKLAYINIZ).

Devlet Teşvikleri Twitter Hesabımızı takip ediniz (TIKLAYINIZ).

Kosgeb’den Faizsiz Krediyle İlgili Bankalara Üçüncü Uyarı!” için 9 yorum

 • Mart 18, 2017 tarihinde, saat 7:48 pm
  Permalink

  Koskep destek veriyor ama bankalar vergi Bağkur borcu yoktur istiyor bu nasıl destek ben çözemedim borcum olduğu için onaylanmış krediden malesef yararlanamiyoruz buna bir çare başkanım!

  Yanıtla
 • Mart 18, 2017 tarihinde, saat 8:08 pm
  Permalink

  Umuyoruz demeyle olmuyor devletimiz yanımızdaysa ziraat bankasından kullandırsınlar bu krediyi özel banka ya laf gondermekle olmuyor

  Yanıtla
 • Mart 18, 2017 tarihinde, saat 9:04 pm
  Permalink

  2 gün işimden oldum banka banka dolaştım birisi hipotek istiyor diğeri kefil istiyor . Esnaf bu işden rahatsız . İhtiyaçım olduğu için bankadayım hipoteğim olsa onu satarım nie bunla uğraşayım

  Yanıtla
 • Mart 18, 2017 tarihinde, saat 10:58 pm
  Permalink

  Sayin baskanim bagkur borcu olmayan mi var bagkur borcu sikinti oluyo alacagimiz 20000lira para onuda bagkura kescez diyolar ben bu yuzden vaz gecmek durumundayim sonucunda ben bu para geri odemiyecemmi ben bu parayi ister dukkana sermaye yaparim ister bagkur borcumu oderim bundan kime ne yine bu destekten yararlananlar buyuk esnaflar oldu saglik olsun Devletimiz var olsun

  Yanıtla
 • Mart 19, 2017 tarihinde, saat 7:04 pm
  Permalink

  KOSGEB bu tür aksaklıkların çıkacağını öngörerek protokolü önden ona göre hazırlamalıydı. Şimdi yazdıkları yazıların ne kadar tesirli olacağı tartışmalı. Mükelleflerin çok fazla şikayeti var.

  Yanıtla
 • Mart 20, 2017 tarihinde, saat 9:32 am
  Permalink

  Ha birde denetiminiz var iyiymis begendigin yorumu at begenmedigini atma:)

  Yanıtla
  • Mart 20, 2017 tarihinde, saat 12:44 pm
   Permalink

   Biz resmi kamu kurumu değiliz. Devlet teşvikleri hakkında haber yapan bir internet sitesiyiz. Konunun muhatabı olmadığımızdan argo ifadeli yorumlara yer vermiyoruz.

   Yanıtla
   • Mart 29, 2017 tarihinde, saat 12:37 am
    Permalink

    Biz resmi kamu kurumu değiliz. Devlet teşvikleri hakkında haber yapan bir internet sitesiyiz. Konunun muhatabı olmadığımızdan sorunuza yanıt veremiyoruz.

    Yanıtla
 • Mart 20, 2017 tarihinde, saat 10:13 am
  Permalink

  Biz resmi kamu kurumu değiliz. Devlet teşvikleri hakkında haber yapan bir internet sitesiyiz. Konunun muhatabı olmadığımızdan argo ifadeli yorumlara yer vermiyoruz.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir