Dikkat! KOSGEB Faizsiz Kredide Başvuru Süresi Sona Eriyor

2017 Yılı KOSGEB İşletme Kredisi Faiz Desteğinden yararlanmaya hak kazananlar için SON GÜN 28 NİSAN 2017. Konuyla ilgili merak ettiğiniz sorular aşağıda ele alınmıştır.

1- KREDİ FAİZ DESTEĞİNDEN YARARLANAN BİR VATANDAŞ ESNAF VE SANAATKARLARIN VERDİĞİ, FAİZLİ VEYA FAİZSİZ BİR KREDİDEN ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ YIL FAYDALANAMAZ MI?

CEVAP 1-  KOSGEB TARAFINDA BİR SAKINCA YOKTUR, FAYDALANABİLİR. ANCAK ESNAF VE SANATKARLAR BÖYLE BİR ŞART KOŞUYORSA FAYDALANAMAYABİLİR.

2- KREDİ FAİZ DESTEĞİ İLE ALAKALI SİCİL GAZETESİ VE İMZA BEYANNAMESİ 2017 YILI OLMAK ZORUNDA MI?

CEVAP 2- SİCİL GAZETESİNİN EN SON DEĞİŞİKLİK YAPILMIŞ HALİ KOSGEB MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLMELİDİR. İMZA BEYANNAMESİNDE İSE, İMZA BEYANNAMESİNİN ÜZERİNDE GEÇERLİLİK SÜRESİ BELRTİLMEKTEDİR. GEÇERLİLİK SÜRECİ İÇERİSİNDE İSE GEÇERLİ OLUR.

3- SGK VE VERGİ BORCU YOKTUR YAZISI KOSGEB TARAFINDA MI İSTENMEKTEDİR? İSTENİYOR İSE BAĞKURLULAR SGK BORCU YOKTUR YAZISINI NASIL ALIYOR?

CEVAP 3- BANKALAR TARAFINDAN İSTENMEKTEDİR. SGK İL MÜDÜRLÜKLERİNDEN ALABİLİRLER.

6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun, bu kapsamda Maliye Bakanlığınca yayınlanan Tahsilat İç Genelgesi ve Tebliğler ile İşverenlere Verilen Devlet Yardımı, Teşvik ve Desteklerde Sosyal Güvenlik Kurumundan Alınacak Borcu Yoktur Belgesinin Düzenlenmesine İlişkin Usul ve Esaslara Dair Tebliğ’e istinaden ve bu doğrultuda Başkanlığımız destek mevzuatı gereği olarak, Başkanlığımızla ilgili bankalar ve kuruluşlar arasında imzalanan Kredi Faiz Desteği Programı Protokolünün 7. Maddesi:

Kredi başvurusunda bulunan İŞLETME’nin gerek gecikmiş vergi borcunun gerek ise Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’na gecikmiş borcunun veya her ikisinin de bulunması halinde, Vergi Dairesinden alınmış vergi borcunun tutarını gösteren belge ile SGK’dan alınmış borcunun tutarını gösteren belge veya Vergi ve SGK borcu olmadığına veya yapılandırdığına dair belgenin İŞLETME’den alınması. İŞLETME’nin mahsuplaşma talebinin alınması (Ek.2) suretiyle, SGK ve/veya vergi borcuna mahsuben azami KOSGEB tarafından ödenen faiz/kar payı desteği kadar tutarın BANKA tarafından İŞLETME’ye kullandırılacak kredi tutarından düşülerek, ilgili kuruma ödenmesinin sağlanması, kalan bakiyenin işbu protokol ve BANKA’nın mevzuatı çerçevesinde İŞLETME’ye kullandırılması,” hükmüne haizdir.

 Bu doğrultuda Bankalarca, işletmeye kullandırılan krediden azami KOSGEB’ce ödenen faiz tutarı kadar mahsuplaşma yapılarak ilgili kamu kurumlarına aktarılmakta, kalan tutar işletmeye kullandırılmaktadır.

4- KREDİYE BAŞVURDUM ANCAK SİSTEMDEN KREDİ BAŞVURUSU BULUNMAMAKTADIR ŞEKLİNDE YANIT ALIYORUM. NASIL BİR YOL İZLEMELEYİM?

CEVAP 4-  KOSGEB’e kayıt yaptırmak veya KOSGEB kaydının bulunması Kredi Faiz Desteği Programına başvuru yapıldığı anlamına gelmemektedir. Programa, başvuru tarihlerinde ilgili internet sayfasından başvuru yapılmış olması gerekmektedir.

5- KREDİ FAİZ DESTEĞİ İÇİN BEYANNAMELER EN SON HANGİ TARİHTE TESLİM EDİLEBİLİR?

CEVAP 5- 28 NİSAN 2017 MESAİ BİTİMİNE KADAR TESLİM EDEBİLİR. ( SİSTEM YOĞUNLUĞU GÖZÖNÜNE ALINARAK EN AZINDAN 1 HAFTA 10 GÜN ÖNCEDEN TESLİM ETMEK DAHA UYGUN OLUR.)

6- KREDİ FAİZ DESTEĞİ İÇİN BANKALARA SON BAŞVURU TARİHİ NEDİR?

CEVAP 6- 28 NİSAN 2017 MESAİ BİTİMİNE KADAR TESLİM EDEBİLİR. ( SİSTEM YOĞUNLUĞU GÖZÖNÜNE ALINARAK EN AZINDAN 1 HAFTA 10 GÜN ÖNCEDEN TESLİM ETMEK DAHA UYGUN OLUR.)

7- SGK PRİM GÜN SAYISINA ÇALIŞANLARIN MI? YOKSA YETKİLİNİN Mİ? BİLGİLERİ GİRİLMESİ GEREKİYOR?

CEVAP 7- ÇALIŞANLARIN TAMAMININ YANINDA İŞLETME YETKİLİSİDE İŞLETMEYE KAYITLI BAĞKURLU İSE ONUN GÜN SAYISIDA EKLENİR.

8- MÜDÜRLÜĞÜ EVRAKLARIMI ÇALIŞANIM GETİREBİLİR Mİ? VEYA KARGO İLE GÖNDEREBİLİR MİYİM?

CEVAP 8- EVRAKLARDA EKSİKLİK YOKSA OLABİLİR. ANCAK EVRAKLARDA VEYA BİLGİLERDE EKSİKLİK VARSA DAHA SONRADAN DÜZELTME İŞLEMİ ZAMAN ALACAĞINDAN DOLAYI İŞLETME YETKİLİSİNİN KAŞESİ İLE BİRLİKTE KOSGEB MÜDÜRLÜĞÜNE BAŞVURU YAPMASI DAHA UYGUN OLUR.

Kaynak: Kosgeb

Güncel devlet destek ve hibelerinden haberdar olmak için;

Devlet Teşvikleri Facebook Hesabımızı takip ediniz.

Devlet Teşvikleri Twitter Hesabımızı takip ediniz.

© Teşvikler.net

 

Dikkat! KOSGEB Faizsiz Kredide Başvuru Süresi Sona Eriyor” için bir yorum

  • Nisan 25, 2017 tarihinde, saat 11:59 pm
    Permalink

    Ben birşey anlamadım bu işten bize Kıredi çıktı dediler maliye borcunu kapat dediler bizde ödedik bankaya gittik puanın düşşük çıktı dedi banka bunlar nasıl bir mahlukattırki bizi oyuna getirdiler yazık bu milletin hakkıyla oynuyorlar şimdide 28 Nisa’n son diyorlar bunlar düzmece bir oyun arkadaşlar bize de yazık

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir